چاپ        ارسال به دوست

نشست خبری رییس دانشگاه علوم پزشکی قم در تشریح طرح تحول نظام سلامت


 

 

جناب آقای دکتر ایرانی‌خواه رییس دانشگاه علوم پزشکی قم به همراه جناب آقای دکتر مظفری معاون درمان و جناب آقای دکتر اکرمی معاون غذا و دارو به سوالات خبرنگاران پیرامون ابعاد و نحوه اجرای طرح تحول نظام سلامت در استان قم پاسخ گفتند.
به گزارش خبرنگار وب‌دا از قم، جناب آقای دکتر ایرانی در ابتدای این نشست خبری هدف از اجرای این طرح را کاهش آلام بیماران دانست و تصریح کرد: این تحول در تاریخ نظام سلامت کشور بی‌سابقه است و انشاءالله برکات تدریجی این طرح عظیم موجبات رضایتمندی مردم عزیز را فراهم آورد.
ایشان اصحاب رسانه استان را به عنوان بازوی دانشگاه علوم پزشکی قم در اجرای مطلوب این طرح یاد کرد و اظهار داشت: مجموعه مدیریتی دانشگاه از انتقاد استقبال می‌کند ولی لازم است مطرح کردن انتقادات به صورت کارشناسی شده و به‌دور از غرض‌ورزی و در جهت نشان دادن مشکلات انجام شود. لذا ضروری است قبل از رسانه‌ای نمودن هر خبر و یا گزارشی در خصوص موضوعات مرتبط با بهداشت و درمان و دانشگاه علوم پزشکی قم از صحت و سقم و ابعاد کارشناسی آن اطمینان حاصل شود. عدم توجه به این مسئله مهم جز ایجاد نگرانی بی‌مورد برای مردم حاصل دیگری ندارد و نتیجه آن آسیب به پیکره سلامت جامعه است.
رییس دانشگاه در تشریح طرح تحول نظام سلامت عنوان داشت: با همت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حوزه سلامت جزء اولویت‌های نخست دولت قرار گرفته است و این طرح در جهت تکریم مردم و کاهش هزینه‌های درمانی عملیاتی شده است.
قائم مقام وزیر در استان در ادامه یادآور شد: در مرحله نخست این طرح که از 15 اردیبهشت همزمان در سراسر کشور اجرایی شد تمامی مراجعینی که توسط پزشک معالج در مراکز درمانی دولتی بستری می‌شوند تنها 10 درصد از تمامی هزینه‌های درمانی از قبیل عمل جراحی، دارو، هزینه‌های بستری و... را پرداخت می‌نمایند و این رقم در مناطق روستایی و عشایری به 5 درصد کاهش می‌یابد و مابقی هزینه‌ها توسط دولت و بیمه‌ها تامین می‌شود. همچنین رایگان شدن زایمان طبیعی در جهت افزایش جمعیت و ترویج آن در میان مادران از بخش‌های مرحله نخست این طرح است.
رییس دانشگاه با بیان اینکه سایر بسته‌ها به تدریج به مردم ارائه‌ می‌شود ابراز داشت: در ایامی که از شروع این طرح می‌گذرد در مراکز دولتی قم زایمان طبیعی از رشد 20درصدی و میزان بستری بیماران از رشد 12 درصدی برخوردار بوده است.
ایشان در ادامه افزود: اگر فردی تا به‌حال تحت پوشش هیچ‌گونه بیمه‌ای قرار نگرفته است با اجرای این طرح توسط نماینده بیمه در مراکز درمانی بیمه شده و از مزایای طرح تحول نظام سلامت بهره‌مند می‌شود.
جناب آقای دکتر ایرانی‌خواه با اشاره به افزایش حجم مراجعان به مراکز درمانی با اجرای این طرح خاطرنشان کرد: برای جبران افزایش مراجعان، سعی شده با برنامه‌ریزی و ساماندهی امکانات و استفاده از ظرفیت‌های موجود از تمام توان برای ارائه خدمات‌ مناسب به بیماران بهره جست. همچنین با عنایت ویژه وزیر محترم بهداشت، بنا داریم درآینده با راه‌اندازی بیمارستان‌های فرقانی و نیروگاه، مشکلات زیرساختی دانشگاه به حداقل رسیده و خدماتی که شایسته مردم قم است ارائه نماییم.
رییس دانشگاه نقش رسانه‌ها در فرهنگ‌سازی در جهت افزایش آگاهی مردم عزیز در خصوص مسائل بهداشتی‌-‌درمانی به‌منظور پیشگیری از بیماری‌ها، کاهش مصرف بی‌رویه دارو و مراجعه بی‌مورد به پزشکان و همچنین استفاده صحیح از منابع دولتی را بسیار حائز اهمیت دانست و یادآور شد: انشاءالله با تمهیداتی که دولتمردان اندیشیده‌اند و در کنار فرهنگ‌سازی در جامعه، در تامین هزینه‌های این طرح مشکلی وجود نخواهد داشت.
جناب آقای دکتر مظفری معاون درمان دانشگاه با بیان اینکه طرح مذکور در قالب 7 بسته خدماتی ارائه خواهد شد گفت: هم‌اکنون سه بسته از این طرح از نیمه اردیبهشت که شامل پرداخت 10 درصد از هزینه‌های بستری توسط بیماران، رایگان شدن زایمان طبیعی و ارتقای تکریم ارباب رجوع و هتلینگ می‌باشد در 6 مرکز درمانی دولتی قم در حال اجراست.
ایشان در ادامه عنوان داشت: برای اجرای مطلوب این طرح در کشور شاید در ابتدا مشکلاتی وجود داشته باشد اما با توجه به پیش‌بینی‌های وزارت بهداشت در جهت ارتقای زیرساخت‌ها، در آینده‌ای نزدیک مشکلات برطرف خواهند شد. البته مراجعان نظرات و انتقادات خود را در خصوص طرح تحول نظام سلامت می‌توانند با سامانه تلفنی 1590 و سامانه پیامکی 20001590 در میان بگذارند.
در ادامه جناب آقای دکتر اکرمی معاون غذا و داروی دانشگاه با بیان اینکه مردم با کمی صبر و تحمل، از مزایای ارزشمند این طرح برخوردار خواهند شد عنوان داشت: با توجه به اینکه در این طرح تامین دارو و لوازم پزشکی برعهده بیمارستان‌ها قرار داده شده است، هر یک از بیمارستان‌ها با توجه به نوع خدمتی که ارائه می‌دهند لیستی از ملزومات مورد نیاز خود را تهیه کرده‌اند و انشاءالله مشکلی در تامین دارو و تجهیزات مورد نیاز مراکز درمانی وجود نخواهد داشت.

 


١٠:٠٢ - 1393/03/01    /    شماره : ١٥٣٥٧    /    تعداد نمایش : ٥٩٦خروج